10.yil
facebook twitter instagram    

DENİZKONAK HAKKINDA

Denizkonak Köyünün Tarihi  2014-02-10

 Tarihçe
Tarih boyunca kara ulaşım yollarına uzak kaldığı için keşfedilememiş ve gelişememiştir. Daha çok deniz yolu ulaşım için kullanılmıştır.

 

köyün kendine has bir kültürü bulunmaktadır. eskiden kadınlar paça,peştamal gibi yerel kıyafetler giyerlerdi. şimdilerde ise köyün genç kuşakları bu adetleri sürdürmektedirler. Düğünlerinin davul zurna ile yapmak en önde gele adetlerdendir. köyde düğünler 3 gün sürer ve köçek olmazsa olmazlardandır. köyün tüm halkı bayramlarda bir araya gelir ve civar köylerlede bayramlaşılır. en ilginç adetlerden biride her evde yöresel yemeklerin pişmesi ve herkesin tekrar tekrar bu yemekleri yemesididr. Günümüze köy halkının çoğu Istanbul'da yaşamakta ve bu adetleri biraz olsun yaşatmaya çalışmaktadır. denizkonak köyü insanlarının en önemli özelliği birbirlerine cok bağlı olmalarıdır.ayrıca denizkonak yine civar köylere olan yakınlığıylada tanınmaktadır. bununla beraber 2006 yılında Köyde kurulan dernek ile köylülerin iletişimi ve kaynaşması sağlanmaktadır. Köyün resmi internet sitesi www.denizkonak.net tir.


Köyün tarihten itibaren gelen bazı geleneksel yemekleri; ıslama, keşkek, karmaç, un çorbası, kuyu kebabı, vs.. dir.  
en itibaren gelen bazı geleneksel yemekleri; ıslama, keşkek, karmaç, un çorbası, kuyu kebabı, vs.. dir.


Istanbul'a 550 km, Kastamonu iline 165 km, Cide ilçesine 30 km uzaklıktadır. Köyümüze gelirken Bolu, Zonguldak, Bartın ,Amasra’dan geçerek Kastamonu merkezine girmeden sahilden doğru ulaşılmaktadır. 1970 yıllarından önce ulaşım patika yollardan ve deniz yolu ile sağlanıyordu. Bu sebepten dolayı tarih boyunca ticaret yollarının dışında kalmış ve gelişme sağlanamamıştır. Batı Karadeniz'in engebeli ve dağlık yapısında dolayı yollar 1970'li yıllara kadar yapılamamış, 1970'li yıllarda köy yolları ham olarak geçmiştir. 1980'li yıllarda asvalt yapılmıştır. Şuan yaşanan heyelan dolayısıyla köyümüzdeki Karadeniz Sahil Yolu projesine öncelik verilmiş ve köyümüzden geçen kısmı inşaa edilmektedir.


İklim
 
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007  
2000 114
1997 125

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın tarihe kadar köy halkı tarım ve hayvancılık ile geçinmekte idi. Karadeniz sahili coğrafi yapısından dolayı tarım alanları çok kısıtlıdır ve ilkel yöntemlerle yapılmakta idi. Son zamanlarda tarım, maliyetini karşılamadığı için bırakılmıştır. Hayvancılık ise yok denecek kadar azdır. genellikle tarım ve hayvancılık hobi olarak yapılmaktadır. Köy tam manasıyla emekli köyüdür ve halk emekli maaşlarıyla geçinmektedir. Istanbul'da yaşayan halk, çoğunlukya yaz tatillerini burada geçirmektedir.

Turizm]

Köyde aktif bir turizm faaliyeti bulunmamaktadır. Istanbul'da yaşayan halk, bayramlarda ve yazları köyü ziyaret etmekte ve doğal güzelliğin tadını çıkarmaktadır. Köyümüzde Köyaltı, Hendüzü ve Balıklı sahilleri mevcuttur. Buralar taşlık özellikte olup, Köy altı sahilinde sadallar çekilmekte ve erkekler denize girmektedir. Hendüzü ise 2007 yılında yapılan köy oylaması ile yazları saat:13-18 arası bayanlara tahsis edilmiştir.

Köyümüzün diğer sahilleri, Tuzlu önü, Kızıl armut önü, Cinali ve Kumcuvaz olarak sıralanmaktadır. Yeni yapılan yol ile bu sahillerin önem kazanacağı tahmin edilmektedir. Köyümüzün içme suyu Kumcuva'dan çıkan sudur ve burası kum sahildir, civar köyler tarafından da tercih edilmektedir.

Muhtarlık]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Ali Çetinkaya
1999 - Mehmet Ali Çetinkaya
1994 - Recep Çetinkaya
1989 - Recep Çetinkaya
1984 -
interantalya-altsayfa_03 online-randevu
neredeyiz